RL07S202GRE6
Mfr.Part #
RL07S202GRE6
Description
RES 2K OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Power Rating :
250mW
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
FLAME PROOF
Max Power Dissipation :
250mW
Contains Lead
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Resistance :
2kOhm
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RL07S202GRE6
Vishay / Dale RL07S202GRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 2kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,