RL07S101GR36
Mfr.Part #
RL07S101GR36
Description
RES 100 OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Size / Dimension :
0.090 Dia x 0.240 L (2.29mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
100 Ohms
Subcategory :
Circular Connectors
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Tolerance :
±2%
RoHS :
Details
Failure Rate :
Amphenol
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Other Names :
RL07S101GR36-MIL
Composition :
Metal Film
Brand :
Amphenol Industrial
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Features :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Datasheets
RL07S101GR36
Vishay / Dale RL07S101GR36
100 Ohms, 0.25W, 1/4W, Metal Film,