RL07S101JRE6
Mfr.Part #
RL07S101JRE6
Description
RES 100 OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Length :
6.096mm
MIL-PRF-22684
Width :
2.29mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±5%
Power Rating :
250mW
Mount :
Through Hole
Published :
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
100Ohms
Supplier Device Package :
Datasheets
RL07S101JRE6
Vishay / Dale RL07S101JRE6
Through Hole 100Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,