RL07S101JB14
Mfr.Part #
RL07S101JB14
Description
RES 100 OHM 1/4W 5% AXIAL
Stock
81
In Stock :
81
Through Hole Resistors
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
12 Weeks
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Diameter :
640 μm
Voltage - Rated :
250V
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
FLAME PROOF
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
100Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW