RL07S101JBSL
Mfr.Part #
RL07S101JBSL
Description
RES 100 OHM 1/4W 5% AXIAL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Axial
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Additional Feature :
FLAME PROOF
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
JESD-609 Code :
e0
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Metal Film
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
100Ohm
Power Rating :
250mW
Packaging :
Bulk
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RL07S101JBSL
Vishay / Dale RL07S101JBSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 100Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,