RL07S100GRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL07S100GRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 1/4W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
10Ohms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
6.096mm
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Max Power Dissipation :
250mW
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Power Rating :
250mW
Width :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
2.29mm
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Max Operating Temperature :
175°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Composition :
Metal Film
Tolerance :
±2%
Package / Case :
Datasheets
RL07S100GRSL
Vishay / Dale RL07S100GRSL
Through Hole 10Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,