RL07S100GBSL
Mfr.Part #
RL07S100GBSL
Description
RES 10 OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Tolerance :
±2%
Resistance :
10Ohms
Power Rating :
250mW
Length :
6.096mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
175°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Terminations :
2
Width :
2.29mm
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RL07S100GBSL
Vishay / Dale RL07S100GBSL
Through Hole 10Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,