RL07S100GB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL07S100GB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 1/4W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Max Operating Temperature :
175°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Termination :
Axial
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Supplier Device Package :
Length :
6.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±2%
Published :
Packaging :
Bulk
Power Rating :
250mW
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Diameter :
640 μm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Voltage - Rated :
250V
Composition :
Metal Film
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
10Ohms
Datasheets
RL07S100GB14
Vishay / Dale RL07S100GB14
Through Hole 10Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,