RL07S101GRE6
Mfr.Part #
RL07S101GRE6
Description
RES 100 OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Diameter :
640 μm
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±2%
Construction :
Tubular
Pbfree Code :
No
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
250V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
JESD-609 Code :
e0
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Additional Feature :
FLAME PROOF
Max Power Dissipation :
250mW
Radiation Hardening :
No
Resistance :
100Ohm
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
RL07S101GRE6
Vishay / Dale RL07S101GRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 100Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,