RL07S101GBSL
Mfr.Part #
RL07S101GBSL
Description
RES 100 OHM 1/4W 2% AXIAL
Metal Film
Additional Feature :
FLAME PROOF
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Diameter :
2.29mm
Terminal Shape :
Wire
Contact Plating :
Lead, Tin
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Resistance :
100Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±2%
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Axial
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
2
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RL07S101GBSL
Vishay / Dale RL07S101GBSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 100Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,