RL07S101JRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL07S101JRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 1/4W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
250mW
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Resistance :
100Ohm
Diameter :
2.29mm
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power Rating :
250mW
Composition :
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Construction :
Tubular
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RL07S101JRSL
Vishay / Dale RL07S101JRSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 100Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,