RL07S202GB14
Mfr.Part #
RL07S202GB14
Description
RES 2K OHM 1/4W 2% AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e0
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-22684
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistance :
2kOhm
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated :
250V
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Through Hole
Published :
Max Power Dissipation :
250mW
Construction :
Tubular
Packaging :
Bulk
Power Rating :
250mW
Diameter :
2.29mm
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Lead Diameter :
640 μm
Datasheets
RL07S202GB14
Vishay / Dale RL07S202GB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 2kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,