RL07S201JBSL
Mfr.Part #
RL07S201JBSL
Description
RES 200 OHM 1/4W 5% AXIAL
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Tubular
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
250mW
JESD-609 Code :
e0
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
250mW
Diameter :
2.29mm
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Composition :
Metal Film
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
200Ohm
Datasheets
RL07S201JBSL
Vishay / Dale RL07S201JBSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 200Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,