RL07S201JB14
Mfr.Part #
RL07S201JB14
Description
RES 200 OHM 1/4W 5% AXIAL
Axial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±5%
Additional Feature :
FLAME PROOF
Construction :
Tubular
Voltage - Rated :
250V
Power Rating :
250mW
Resistance :
200Ohm
Composition :
Metal Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
RL07S201JB14
Vishay / Dale RL07S201JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 200Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,