RL07S201GRSL
Mfr.Part #
RL07S201GRSL
Description
RES 200 OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Diameter :
2.29mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
200Ohm
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Datasheets
RL07S201GRSL
Vishay / Dale RL07S201GRSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 200Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,