RL07S201GR36
Mfr.Part #
RL07S201GR36
Description
RES 200 OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance :
±2%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Resistance :
200Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
FLAME PROOF
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead, Tin
Construction :
Tubular
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
Pbfree Code :
No
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RL07S201GR36
Vishay / Dale RL07S201GR36
Through Hole FIXED RESISTOR, 200Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,