RL07S201GB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL07S201GB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 200 OHM 1/4W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-PRF-22684
JESD-609 Code :
e0
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Terminal Shape :
Wire
Published :
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Diameter :
2.29mm
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
640 μm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Construction :
Tubular
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Pbfree Code :
No
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
200Ohm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
250V
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RL07S201GB14
Vishay / Dale RL07S201GB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 200Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,