RL07S200JBSL
Mfr.Part #
RL07S200JBSL
Description
RES 20 OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
175°C
Diameter :
2.29mm
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Length :
6.096mm
Width :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
20Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Axial
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Film
Datasheets
RL07S200JBSL
Vishay / Dale RL07S200JBSL
Through Hole 20Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,