RL07S183JB14
Mfr.Part #
RL07S183JB14
Description
RES 18K OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
2.29mm
MIL-PRF-22684
Pbfree Code :
No
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
18kOhm
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
FLAME PROOF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Length :
38.1mm
2
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
250mW
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C