RL07S183GB14
Mfr.Part #
RL07S183GB14
Description
RES 18K OHM 1/4W 2% AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Diameter :
640 μm
Diameter :
2.29mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Package / Case :
Axial
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Lead Length :
38.1mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
No
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±2%
Resistance :
18kOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
FLAME PROOF
Datasheets
RL07S183GB14
Vishay / Dale RL07S183GB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 18kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,