RL07S182GRE6
Mfr.Part #
RL07S182GRE6
Description
RES 1.8K OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Lead, Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±2%
Pbfree Code :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power Rating :
250mW
Construction :
Tubular
Resistance :
1.8kOhm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Diameter :
2.29mm