RL07S182GR36
Mfr.Part #
RL07S182GR36
Description
RES 1.8K OHM 1/4W 2% AXIAL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead, Tin
Pbfree Code :
No
Additional Feature :
FLAME PROOF
Construction :
Tubular
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
1.8kOhm
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Diameter :
2.29mm
Published :
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RL07S182GR36
Vishay / Dale RL07S182GR36
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.8kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,