RL07S182GBSL
Mfr.Part #
RL07S182GBSL
Description
RES 1.8K OHM 1/4W 2% AXIAL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Lead Length :
38.1mm
Construction :
Tubular
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±2%
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistance :
1.8kOhm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Diameter :
2.29mm
Power Rating :
250mW