RL07S181GRE6
Mfr.Part #
RL07S181GRE6
Description
RES 180 OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Width :
2.29mm
Supplier Device Package :
Axial
Length :
6.096mm
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
180Ohms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power Rating :
250mW
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
2.29mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Max Operating Temperature :
175°C
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Datasheets
RL07S181GRE6
Vishay / Dale RL07S181GRE6
Through Hole 180Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,