RL07S181GB14
Mfr.Part #
RL07S181GB14
Description
RES 180 OHM 1/4W 2% AXIAL
Resistance :
180Ohms
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Voltage - Rated :
250V
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Termination :
Axial
Tolerance :
±2%
Power Rating :
250mW
Contains Lead
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.29mm
Packaging :
Bulk
Width :
2.29mm
2
Lead Diameter :
640 μm
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead, Tin
Published :
Length :
6.096mm
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
RL07S181GB14
Vishay / Dale RL07S181GB14
Through Hole 180Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,