RL07S180GB14
Mfr.Part #
RL07S180GB14
Description
RES 18 OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
250mW
2
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Tolerance :
±2%
Radiation Hardening :
No
Feature :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
Resistance :
18Ohms
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.29mm
Power Rating :
250mW
Length :
6.096mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Width :
2.29mm
Datasheets
RL07S180GB14
Vishay / Dale RL07S180GB14
Through Hole 18Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,