RL07S163GRSL
Mfr.Part #
RL07S163GRSL
Description
RES 16K OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
16kOhm
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
FLAME PROOF
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±2%
Diameter :
2.29mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RL07S163GRSL
Vishay / Dale RL07S163GRSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 16kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,