RL07S163GR36
Mfr.Part #
RL07S163GR36
Description
RES 16K OHM 1/4W 2% AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
16kOhm
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
Unknown
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Terminal Shape :
Wire
Through Hole
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
250mW
Pbfree Code :
No
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
250mW
Additional Feature :
FLAME PROOF
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Datasheets
RL07S163GR36
Vishay / Dale RL07S163GR36
Through Hole FIXED RESISTOR, 16kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,