RL07S162JRSL
Mfr.Part #
RL07S162JRSL
Description
RES 1.6K OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
1.6kOhm
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Tolerance :
±5%
Diameter :
2.29mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Film
Construction :
Tubular
Terminal Shape :
Wire
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RL07S162JRSL
Vishay / Dale RL07S162JRSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.6kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,