RL07S162GRE6
Mfr.Part #
RL07S162GRE6
Description
RES 1.6K OHM 1/4W 2% AXIAL
Resistance :
1.6kOhm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Axial
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Mount :
Through Hole
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±2%
Datasheets
RL07S162GRE6
Vishay / Dale RL07S162GRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.6kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,