RL07S162GR36
Mfr.Part #
RL07S162GR36
Description
RES 1.6K OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
1.6kOhm
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±2%
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
Tubular
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Diameter :
2.29mm