RL07S154JBSL
Mfr.Part #
RL07S154JBSL
Description
RES 150K OHM 1/4W 5% AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
JESD-609 Code :
e0
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
Resistance :
150kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Additional Feature :
FLAME PROOF
Datasheets
RL07S154JBSL
Vishay / Dale RL07S154JBSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 150kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,