RL07S154GRE6
Mfr.Part #
RL07S154GRE6
Description
RES 150K OHM 1/4W 2% AXIAL
Non-RoHS Compliant
Construction :
Tubular
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Max Power Dissipation :
250mW
Additional Feature :
FLAME PROOF
Military Standard :
MIL-PRF-22684
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±2%
Resistance :
150kOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Pbfree Code :
No
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RL07S154GRE6
Vishay / Dale RL07S154GRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 150kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,