RL07S153GR36
Mfr.Part #
RL07S153GR36
Description
RES 15K OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Mount :
Through Hole
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Construction :
Tubular
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Metal Film
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Diameter :
2.29mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±2%