RL07S153GB14
Mfr.Part #
RL07S153GB14
Description
RES 15K OHM 1/4W 2% AXIAL
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Terminal Shape :
Wire
MIL-PRF-22684
Lead Diameter :
640 μm
Tolerance :
±2%
Pbfree Code :
No
Diameter :
2.29mm
Lead Free :
Contains Lead
Construction :
Tubular
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Additional Feature :
FLAME PROOF
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
15kOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Axial
Lead Length :
38.1mm
Voltage - Rated :
250V
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Packaging :
Bulk
Datasheets
RL07S153GB14
Vishay / Dale RL07S153GB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 15kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,