RL07S152JRE6
Mfr.Part #
RL07S152JRE6
Description
RES 1.5K OHM 1/4W 5% AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
2
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Metal Film
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Diameter :
2.29mm
Terminal Shape :
Wire
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Additional Feature :
FLAME PROOF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Resistance :
1.5kOhm
Power Rating :
250mW
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RL07S152JRE6
Vishay / Dale RL07S152JRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,