RL07S152JB14
Mfr.Part #
RL07S152JB14
Description
RES 1.5K OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Construction :
Tubular
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Axial
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistance :
1.5kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Free :
Contains Lead
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±5%