RL07S152GRSL
Mfr.Part #
RL07S152GRSL
Description
RES 1.5K OHM 1/4W 2% AXIAL
Lead, Tin
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Reach Compliance Code :
Unknown
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±2%
Composition :
Metal Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistance :
1.5kOhm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm