RL07S152GR36
Mfr.Part #
RL07S152GR36
Description
RES 1.5K OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Additional Feature :
FLAME PROOF
Diameter :
2.29mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
No
Non-RoHS Compliant
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Resistance :
1.5kOhm
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e0
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Wire
Military Standard :
MIL-PRF-22684
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RL07S152GR36
Vishay / Dale RL07S152GR36
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,