RL07S151JBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL07S151JBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 150 OHM 1/4W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Mount :
Through Hole
Width :
2.29mm
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Package / Case :
Axial
Resistance :
150Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
6.096mm
Max Operating Temperature :
175°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
250mW
Diameter :
2.29mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
250mW
Datasheets
RL07S151JBSL
Vishay / Dale RL07S151JBSL
Through Hole 150Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,