RL07S151JB14
Mfr.Part #
RL07S151JB14
Description
RES 150 OHM 1/4W 5% AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
No
Pbfree Code :
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.29mm
Resistance :
150Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±5%
Published :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
250mW
Datasheets
RL07S151JB14
Vishay / Dale RL07S151JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 150Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,