RL07S132GRE6
Mfr.Part #
RL07S132GRE6
Description
RES 1.3K OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Resistance :
1.3kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Diameter :
2.29mm
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
2
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Diameter :
640 μm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
Power Rating :
250mW
Datasheets
RL07S132GRE6
Vishay / Dale RL07S132GRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.3kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,