RL07S123GRE6
Mfr.Part #
RL07S123GRE6
Description
RES 12K OHM 1/4W 2% AXIAL
Lead, Tin
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Composition :
Metal Film
Pbfree Code :
No
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
250mW
MIL-PRF-22684
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contains Lead
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Tolerance :
±2%
2
Lead Diameter :
640 μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage - Rated :
250V
Diameter :
2.29mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Resistance :
12kOhm
Datasheets
RL07S123GRE6
Vishay / Dale RL07S123GRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 12kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,