RL07S122GRSL
Mfr.Part #
RL07S122GRSL
Description
RES 1.2K OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Resistance :
1.2kOhm
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
FLAME PROOF
MIL-PRF-22684
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Tubular
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±2%
Power Rating :
250mW
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RL07S122GRSL
Vishay / Dale RL07S122GRSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,