RL07S121JB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL07S121JB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 120 OHM 1/4W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.29mm
Composition :
Metal Film
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Construction :
Tubular
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
250mW
Number of Terminations :
2
Resistance :
120Ohm
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Contains Lead
Additional Feature :
FLAME PROOF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Package / Case :
Axial
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
No
Datasheets
RL07S121JB14
Vishay / Dale RL07S121JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 120Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,