RL07S121GR36
Mfr.Part #
RL07S121GR36
Description
RES 120 OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Additional Feature :
FLAME PROOF
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
No
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistance :
120Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Diameter :
2.29mm
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
RL07S121GR36
Vishay / Dale RL07S121GR36
Through Hole FIXED RESISTOR, 120Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,