RL07S113JB14
Mfr.Part #
RL07S113JB14
Description
RES 11K OHM 1/4W 5% AXIAL
Tolerance :
±5%
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.29mm
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Diameter :
2.29mm
Through Hole
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Supplier Device Package :
Axial
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
175°C
Resistance :
11kOhms
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Composition :
Metal Film
Length :
6.096mm
Datasheets
RL07S113JB14
Vishay / Dale RL07S113JB14
Through Hole 11kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,