RL07S113GR36
Mfr.Part #
RL07S113GR36
Description
RES 11K OHM 1/4W 2% AXIAL
Tolerance :
±2%
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
Terminal Shape :
Wire
Composition :
Metal Film
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contains Lead
Additional Feature :
FLAME PROOF
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
250mW
Diameter :
2.29mm
Resistance :
11kOhm
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Datasheets
RL07S113GR36
Vishay / Dale RL07S113GR36
Through Hole FIXED RESISTOR, 11kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,