RL07S112JBSL
Mfr.Part #
RL07S112JBSL
Description
RES 1.1K OHM 1/4W 5% AXIAL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Published :
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Package / Case :
Axial
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
2.29mm
Resistance :
1.1kOhm
Composition :
Metal Film
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Datasheets
RL07S112JBSL
Vishay / Dale RL07S112JBSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.1kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,