RL07S112GRSL
Mfr.Part #
RL07S112GRSL
Description
RES 1.1K OHM 1/4W 2% AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance :
±2%
Resistance :
1.1kOhm
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
FLAME PROOF
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Construction :
Tubular
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
2.29mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Datasheets
RL07S112GRSL
Vishay / Dale RL07S112GRSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.1kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,